2012 OLA Peewee Provincials

Starting Friday August 3rd, this will be updated over the course of the weekend.  Game times, location and game numbers are provided.

Arenas – RK = Rickard Arena Bowmanville, IP = Iroquois Park Whitby,  LG = Legends Centre Oshawa, MK = McKinney Arena Whitby

      Peewee B      
Time Loc. Game # Team Score Team Score
1:30 PM LV P33B Halton Hills   7  Newmarket  1
1:30 PM AC 1 P34B Caledon   6  Whitby 2  5
1:30 PM AC 2 P35B Oakville 2   8  Huntsville  4
2:30 PM IP 2 P36B Hamilton   7  Beaches  5
2:30 PM IP 4 P37B Shelburne   7  Sarnia  5
2:30 PM MK 1 P38B London   4  Gloucester  5 
2:30 PM MK 2 P39B Windsor   7  Clarington 2  5
2:30 PM LV P40B Barrie   7  Burlington 2  3
7:30 PM AC 1 P69B Caledon   7  Halton Hills  2
7:30 PM AC 2 P70B Newmarket   2  Whitby 2  15
8:30 PM AC 2 P75B Barrie   9  Windsor  9
8:30 PM IP 2 P71B Hamilton   2  Oakville 2  3
8:30 PM IP 4 P72B Beaches   6  Huntsville  7
8:30 PM MK 1 P73B London   7  Shelburne  4
8:30 PM MK 2 P74B Sarnia   7  Gloucester  4
8:30 PM AC 1 P76B Burlington 2   2  Clarington 2  4
             
    Saturday        
Time Loc. Game # Team Score Team Score
1:30 PM IP 2 P107B Oakville 2   2  Beaches  5
1:30 PM IP 3 P108B Huntsville   10  Hamilton  8
1:30 PM IP 4 P109B Shelburne   5  Gloucester  2
1:30 PM LV P110B London   5  Sarnia  8
1:30 PM AC 1 P111B Windsor   9  Burlington 2  4
1:30 PM AC 2 P112B Clarington 2   1  Barrie  3
12:30 PM AC 1 P105B Halton Hills   5  Whitby 2  6
12:30 PM AC 2 P106B Caledon   9  Newmarket  1
5:00 PM IP 2 P125B 1st-1 Caledon  6  2nd-4 Huntsville  7
5:00 PM IP 3 P126B 1st-3 Shelburne  4  2nd-2 Windsor  5
5:00 PM IP 4 P127B 1st-2 Barrie  5  2nd-3 Sarnia  2
6:00 PM IP 2 P128B 1st-4 Oakville 2  2  2nd-1 Whitby 2  6
             
  Sunday          
Time Loc. Game # Team Score Team Score
11:00 AM IP 2 P143B W-P125B Huntsville  6  W-P126B Windsor  7
11:00 AM IP 4 P144B W-P127B Barrie  6  W-P128B Whitby  5
4:00 PM IP 4 P148B W-P143B  Windsor  5  W-P144B Barrie  1
             
             
  Friday   Peewee C      
Time Loc. Game # Team Score Team Score
11:00 AM MK 1 P17C Akwesasne   9  CW 2  6
11:00 AM MK 2 P18C Mimico 2   0  Sudbury  5
11:00 AM LV P19C Six Nations 2   4  Owen Sound  9
11:00 AM AC 1 P20C Clarington 3   5  Milton  8
11:00 AM AC 2 P21C Uxbridge   3  NOTL  4
12:30 PM AC 2 P28C Whitby 3   3  Welland  5
12:30 PM IP 2 P22C Brantford   6  Wallaceburg  7
12:30 PM IP 4 P23C Mississauga   7  Peterborough 2  5
12:30 PM MK 1 P24C St. Cath. 2   7  Orangeville 2  1
12:30 PM MK 2 P25C Oakville 3   2  Cambridge  3
12:30 PM LV P26C Kawartha Lakes   6  Orillia  5
12:30 PM AC 1 P27C Newmarket 2   3  Nepean  6
5:00 PM MK 2 P53C Sudbury   2  Akwesasne  7
5:00 PM LV P54C CW 2   5  Mimico 2  12
5:00 PM AC 1 P55C Milton   10  Six Nations 2  4
5:00 PM AC 2 P56C Owen Sound   11  Clarington 3  1
6:00 PM AC 2 P63C Welland   8  Newmarket 2  7
6:00 PM IP 2 P57C Wallaceburg   7  Uxbridge  2
6:00 PM IP 4 P58C NOTL   1  Brantford  5
6:00 PM MK 1 P59C Orangeville 2   4  Mississauga  10
6:00 PM MK 2 P60C Peterborough 2   3  St. Catharines 2  8
6:00 PM LV P61C Orillia   6  Oakville 3  4
6:00 PM AC 1 P62C Cambridge   6  Kawartha Lakes  3
7:30 PM IP 2 P64C Nepean   6  Whitby 3  3
             
    Saturday        
Time Loc. Game # Team Score Team Score
10:00 AM AC 1 P93C Akwesasne  6 Mimico 2  1
10:00 AM AC 2 P94C Sudbury  5 CW 2  3
10:00 AM IP 2 P95C Six Nations 2  6 Clarington 3  12
11:00 AM AC 2 P100C Orangeville 2  4 Peterborough 2  4
11:00 AM IP 3 P96C Milton   0  Owen Sound  8
11:00 AM IP 4 P97C NOTL   4  Wallaceburg  5
11:00 AM LV P98C Uxbridge   2  Brantford  6
11:00 AM AC 1 P99C Mississauga   4  St. Catharines 2  5
12:30 PM IP 2 P101C Oakville 3   3  Kawartha Lakes  7
12:30 PM IP 3 P102C Orillia   4  Cambridge  5
12:30 PM IP 4 P103C Nepean   5  Welland  6
12:30 PM LV P104C Newmarket   3  Whitby 3  6
4:00 PM IP 4 P121C 1st-2  Ow Sound  8  2nd-3 Brantford  3
4:00 PM LV P122C 1st-3 Wallaceb  10  2nd-1 Sudbury  3
4:00 PM AC 1 P123C 1st-5 Cambridg  4  2nd-6 Nepean  6
4:00 PM AC 2 P124C 1st-6 Welland  3  2nd-4 Missy  2
7:30 PM IP 4 P133C W-P121C Owen Sound  9  W-P122C Wallaceburg  3
8:30 PM IP 2 P134C 1st-1 Akwesasne  7  2nd-2 Milton  6
8:30 PM IP 3 P135C W-P123C Nepean  7  W-P124C Welland  2
8:30 PM IP 4 P136C 1st-4 St Cath 2  5  2nd-5 Kaw Lakes  0
             
  Sunday          
Time Loc. Game # Team Score Team Score
10:00 AM IP 2 P141C W-P133C Owen Sound  5  W-P134C Akwesasne  7
10:00 AM IP 4 P142C W-P135C  Nepean  2  W-P136C St Catharines
2:30 PM IP 4 P147C W-P141 Akwesasne  6  W-P142C St. Catharines  2
             
  Friday   Peewee D      
Time Loc. Game # Team Score Team Score
9:00 AM LV P5D Toronto Stars   12  Innisfil  3
9:00 AM AC 1 P6D North Perth   3  Oshawa 2  1
9:00 AM AC 2 P7D Kitchener 2   1  Markham  6
10:00 AM MK 1 P10D Nepean 2   0  West Durham  7
10:00 AM MK 2 P11D Simcoe   5  Kahnawake  6
10:00 AM LV P12D CW 3   3  Sault Ste Marie  6
10:00 AM AC 1 P13D Midland   0  Sarnia 2  7
10:00 AM AC 2 P14D Six Nations 3   4  Arthur  4
10:00 AM IP 2 P8D Cornwall   2  Barrie 2  2
10:00 AM IP 4 P9D Stayner   3  Milton 2  9
11:00 AM IP 2 P15D Brampton 2   2  Guelph 2  6
11:00 AM IP 4 P16D Hamilton 2   5  New Tecumseh  0
2:30 PM AC 1 P41D Oshawa 2   2  Toronto Stars  12
2:30 PM AC 2 P42D Innisfil   6  North Perth  8
4:00 PM AC 2 P49D Arthur   11  Midland  0
4:00 PM IP 2 P43D Barrie 2   4  Kitchener 2  0
4:00 PM IP 4 P44D Markham   3  Cornwall  3
4:00 PM MK 1 P45D West Durham   11  Stayner  0
4:00 PM MK 2 P46D Milton 2   5  Nepean 2  4
4:00 PM LV P47D Sault Ste Marie   2  Simcoe  8
4:00 PM AC 1 P48D Kahnawake   9  CW 3  4
5:00 PM IP 2 P50D Sarnia 2   1  Six Nations 3  4
5:00 PM IP 4 P51D New Tecumseh   3  Brampton 2  5
5:00 PM MK 1 P52D Guelph 2   7  Hamilton 2  5
             
    Saturday        
Time Loc. Game # Team Score Team Score
8:00 AM IP 2 P77D Toronto Stars   3  North Perth  0
8:00 AM IP 3 P78D Oshawa 2   11  Innisfil  6
8:00 AM IP 4 P79D Kitchener 2   6  Cornwall  7
8:00 AM LV P80D Barrie 2   7  Markham  2
8:00 AM AC 1 P81D Milton 2   2  West Durham  10
8:00 AM AC 2 P82D Stayner   2  Nepean 2  3
9:00 AM IP 2 P83D Simcoe   8  CW 3  0
9:00 AM IP 3 P84D Sault Ste Marie   2  Kahnawake  9
9:00 AM IP 4 P85D Midland   1  Six Nations 3  7
9:00 AM LV P86D Arthur   5  Sarnia 2  2
9:00 AM AC 1 P87D Guelph 2   3  New Tecumseh  2
9:00 AM AC 2 P88D Brampton 2   2  Hamilton 2  3
2:30 PM AC 1 P117D 1st-2 Barrie 2  8  2nd-3 Milton 2  2
2:30 PM AC 2 P118D 1st-3 West Durh  6  2nd-1 North Perth  0
4:00 PM IP 2 P119D 1st-5 Arthur  6  2nd-6 Hamilton 2  5
4:00 PM IP 3 P120D 1st-6 Guelph 2  1  2nd-4 Simcoe  5
6:00 PM IP 3 P129D W-P117D Barrie  2  W-P118D West Durham  10
6:00 PM IP 4 P130D 1st-1 Tor Stars  5  2nd-2 Cornwall  1
7:30 PM IP 2 P131D W-P119D  Arthur  5  W-P120D Simcoe  6
7:30 PM IP 3 P132D 1st-4  Kahnawake  8  2nd-5 Six Nations  6
             
  Sunday          
Time Loc. Game # Team Score Team Score
9:00 AM IP 2 P139D W-P129D West Durham  3  W-P130D Tor STars  2
9:00 AM IP 4 P140D W-P131D  Simcoe  8  W-P132D Kahnawake  7
1:30 PM IP 4 P146D W-P139D West Durham  9  W-P140D Simcoe  2
             
  Friday   Peewee E      
Time Loc. Game # Team Score Team Score
9:00 AM IP 2 P1E Oshawa 1   6  Orangeville 3  7
9:00 AM IP 4 P2E Gloucester 2   6  Stayner 2  0
9:00 AM MK 1 P3E Halton Hills 2   4  Lincoln  2
9:00 AM MK 2 P4E Toronto Stars 2   10  Brockville  6
1:30 PM IP 2 P29E North Perth 2   1  Gloucester 2  5
1:30 PM IP 4 P30E Stayner 2   3  Orangeville 3  14
1:30 PM MK 1 P31E Arthur 2   3  Toronto Stars 2  6
1:30 PM MK 2 P32E Brockville   1  Lincoln  7
7:30 PM IP 4 P65E Gloucester 2   5  Oshawa 1  4
7:30 PM MK 1 P66E Stayner 2   4  North Perth 2  1
7:30 PM MK 2 P67E Toronto Stars 2   3  Halton Hills 2  5
7:30 PM LV P68E Brockville   6  Arthur 2  3
             
  Saturday          
Time Loc. Game # Team Score Team Score
10:00 AM IP 2 P89E North Perth 2   4  Orangeville 3  11
10:00 AM IP 3 P90E Oshawa 1   11  Stayner 2  0
10:00 AM IP 4 P91E Arthur 2   0  Lincoln  11
10:00 AM LV P92E Halton Hills 2   5  Brockville  2
2:30 PM IP 2 P113E Oshawa 1   10  North Perth 2  1
2:30 PM IP 3 P114E Gloucester 2   7  Orangeville 3  2
2:30 PM IP 4 P115E Halton Hills 2   7  Arthur 2  1
2:30 PM LV P116E Toronto Stars 2   2  Lincoln  4
             
  Sunday          
Time Loc. Game # Team Score Team Score
8:00 AM IP 2 P137E 1st-1 Gloucester  2  2nd-2 Lincoln  6
8:00 AM IP 4 P138E 1st-2 Halton Hills  6  2nd-1 Orangeville  2
12:30 PM IP 4 P145E W-P137E Lincold  2  W-P138E Halton Hills  7
             

3 Comments

  1. is oshawa 1 really e and oshawa 2 d

  2. That’s how it is listed on the OLA schedule. Not sure how / why but I have actually seen this happen before. Here is the schedule – http://www.ontariolacrossefestival.com/content/2012PeeWeeProvincialSchedule.pdf

  3. Are you not posting midget scores?


Sorry, the comment form is closed at this time.

Comments RSS

  • Shots On Goal

    • 1,170,090 since (Feb/07)
  • LITG Co-Ed Sports

  • Like Us On Facebook

  • Pages

  • Archives